Dok još traje sezona bundeve a i u toku je post-praznični detoks (bar kod nekih), evo jedne ideje za lep i zdrav doručak. U pitanju je jedna alternativa ovsenoj kaši – ovseni mafini sa bundevom. Najbolje je napraviti ih dan unapred a mogu i da se zamrzavaju pa da budu spas u zadnji čas, kada nemate vremena da spremate doručak.
Iako ne sadrže šećer, fino su slatki tako da mogu da budu i poslastica.
Od sastojaka je potrebno sledeće:
- Ovsene pahuljice – 230g
- Mešavina začina za pitu od bundeve * – 1 kašika
- Mleveni lan – 1 kašika
- Prašak za pecivo – 1 i po kašičica
- Morska so – 1/4 kašičica
- Bademovo mleko – šolja i po (možete koristiti ovseno, pirindžano, sojino ili obično ukoliko ne izbegavate mlećne proizvode)
- Pire od pečene bundeve – 200g
- Belanca – 3
- Kokosovo ulje u tečnoj formi – 2 kašike
- Med – 2 pune kašike
- Orasi, seckani- 70g
- Suvo grožđe – 70g
Postupak:
- Uključite rernu na 180 stepeni i poređajte isečene komade bundeve na pleh obložen pek papirom. Dobro je da komadi budu što veći jer ćete koricu odstaniti pa ćete tako dobiti više mesa/pirea. Ubacite bundevu u rernu (ne mora da bude skroz zagrejana) i pecite nekih 40ak min, videćete kad se uhvati korica po ivicama. Možete da proverite da li je pečena i tako što zabodete viljušku u nju, ako lagano prolazi kroz mekanu bundevu, gotova je. Izvadite i ostavite sa strane da se prohladi.
- Dok se bundeva hladi, u činiji pomešajte suve sastojke: ovsene pahuljice, mleveni lan, mešavinu začina za pitu od bundeve , prašak za pecivo i so. *Kako pravite mešavinu začina za pitu od bundeve: pomešate 1 kašičicu cimeta, 1/4 kašičice đumbira u prahu, 1/4 kašičice muskatnog oraščića, 1/4 kašičice karanfilića u prahu – to je tačno mera koja vam ovde treba ali možete napraviti i više (srazmerno povećate količine) pa čuvati u tegli, sjajan je začin za slatke pite, tartove, kremaste kafe itd.
- Kada se bundeva malo ohladila, sklonite zapečene, krckave ivice (ovo NIKAKO ne bacati već pojesti, ubedljivo najukusniji deo bundeve!) i ostatak izblendati u blenderu dok ne dobijete pire.
4. U odvojenoj velikoj činiji mikserom umutite belanca u čvrst sneg. Ovo je bitno kako bi smesa bila rastresitija. Zatim dodati kokosovo ulje, med (lagano sipati kako ne bi pao na dno) i pire od bundeve. Sve pomešati da se sjedini, ali lagano kako belanca ne bi pala.
5. U prethodno umućenu smesu dodati suve sastojke a zatim i bademovo (ili koje ste već odabrali) mleko pa sve lagano izmešati dok se ne sjedini.
6. Dodati seckane orahe i suvo grožđe pa izmešati.
7. Sipati smesu u pleh za mafine koji ste prethodno dobro podmazali kokosovim uljem ili u masne korpice ukoliko ih imate. Trebalo da bude dovoljno za nekih 12 mafina ali ok je i da bude neki manje.
8. Pecite nekih 30 do 35 min. Mi smo prvo uključile ventilator pa smo pri kraju isključile da se ne bi previse zapeklo po ivicama. Kada ih izvadite iz rerne, osavite da se dobro ohladi pa kašikom izvucite mafine iz kalupa.
Mafini mogu da stoje 3 dana van frižidera a u frižideru i do nedelju dana. Možete ih zamrzavati, tako im je životni vek i do 2 meseca ali kada ih vadite iz zamrzivača, gledajte da to bude veče pre, pa tu noć neka budu u frižideru i ujutru ih zagrejte u rerni ili mikrotalasnoj.
Prijatno!
Draga Ksenija, imas li predlog cime mogu da zamenim ovsene pahuljice, kokosovo ulje i med? Nazalost sve namirnice za koje trazim zamenu ne smem da konzumiram. Hvala na pomoci 🙂
Ćao Jovana!
Ovsene pahuljice možeš zameniti bilo kojim drugim pahuljicama koje inače smeš da jedeš. Umesto kokosovog ulja možeš koristiti lešnikovo, bademovo ili od semenki grožđica. Med možeš da zameniš agava sirupom, javorovim sirupom, kokosovim sirupom (mada verovatno ne smeš ako ne jedeš ni kokosovo ulje) a moguće i malteksom (ječmenim sladom), mada nisam probala sa njime, on je malo gušći pa ne mogu da garantujem da će biti ista konzistencija.
Nadam se da sam pomogla 🙂