Ljudi, ovaj hleb je nešto posebno.
Još kad vam kažem da se sam peče, vi tu apsolutno ništa ne radite sem što ubacite sve sastojke i pritisnete dugme, volećete ga još više.
Ne znam da li ste već čuli za jedan simpatičan aparat koji ima još slađe ime – pekarica 😊. Zaprvo sad kad guglam, vidim da piše pekara ali pekarica je svakako slađe, tako da ćemo ga tako zvati. Moram da napomenem da se ovde ne radi o reklamiranju istog, već vam čisto prenosim dobro iskustvo.
Mi smo pekaricu dobili na poklon, ima tome…ali nešto nismo aktivno koristili dok moj brat iz nekog razloga nije odneo kod sebe i počeo svima da nam peče hleb. Ja prvo nisam mogla da verujem da je on taj hleb zapravo napravio, mislila sam da je kupio u nekoj pekari poput Roggenart, koja je specijalizovana za dobar hleb, toliko je neverovatnog ukusa. Onda sam dobila objašnjenje – on stavi sve sastojke unutra, pritisne dugme i 3.5h kasnije izađe vekna hleba koja ima onu krckavu debelu koru a unutra svakakve semenke i zapravo šta god volite može da se ubaci. Ne umanjujem ovde njegov učinak (slobodno nastavi da praviš 😄), samo pokušavam da vam dočaram koliko je lako.
A dobije se poveliki hleb koji lepo isečete na kriške, zamrznete paketiće po parče, 2, koliko god vam treba i može da vam traje dugo, zavisi naravno koliko ljudi jede.
E sad, s obzirom da ima više različitih programa, vi izaberete onaj koji vam odgovara shodno brašnu koje koristite i šta želite da postignete ali to su specifičnosti vezane za svaku pojedinačnu pekaricu, tako da neću sad o tome. Ovaj koji ja imam je Gorenje od 850W sa 12 programa, stavljam vam sliku ispod (čak je trenutno i na nekom sniženju pa bacite pogled ovde).
Napomena: Ukoliko se vaša pekarica razlikuje, verovatno treba prilagoditi odnos sastojaka u zavisnosti od gabarita i vremena pečenja u zavisnosti od jačine. Možda će negde trebati manje vode ili duže pečenje, ovo morate da isprobate jer se svaki aparat razlikuje.
Ova konkretna verzija sa slike se pravi od integralnog pšeničnog brašna i raznih semenki kao i brusnica. Ove brusnice po meni daju poseban šmek, probala sam i bez ali nije to to. Hleb toliko ukusno ispadne da ga ja često i samog grickam, kao kolač, ili eventualno uz grčki jogurt, baš lepo ide.
S obzirom da ima puno semenki, jako je zasitan tako da vam ne treba mnogo. Možete fenomenalne sendviče da pravite ili kao što sam prethodno pomenula, da ga doručkujete uz neki jogurt ili kiselo mleko, kao laganiju varijantu.
Da ne dužim više, idemo na recept.
Od sastojaka će vam trebati:
- integralno pšenično brašno – 400g
- kisela voda – 500ml ili 550-600ml ukoliko želte da bude rastresitiji
- kašičica soli
- kesica praška za pecivo
- 60g sušenih brusnica
- 60g sirovih semenki bundeve
- 30g susama
- 30g lanenog semena
- 30g zrna heljde
- 30g ovsa
- 30g ječma
- 30g raži
Postupak:
- U pekaricu se prvo sipa kisela voda, zatim brašno.
- Nakon toga, ubacite prašak za pecivo, so, a zatim i sve semenke i brusnice.
- Ne mešate već samo ubacite sastojke tim redom (ako na primer nameštate tajmer da hleb bude ujutru gotov a uveče stavljate sastojke, bitno je da vodu i prašak za pecivo sipate na 2 odvojena kraja pekarice pa će ona sama pomešati kad bude trebalo)
- sada kada su svi sastojci ubačeni, pritisne se željeni proram (ovde program br.3) i pekarica se baca na posao.
- Ona će prvo sve to izmešati više puta, a nakon toga sledi pečenje.
- Ceo proces traje neka 3.5h a vi za to vreme možete da radite šta god, jer nema nadgledanja, proveravanja, bojazni da će da izgori ili bilo šta drugo
- Pekarica će se kad završi svoj program, isključiti i vi imate gotov savršeni hleb. Voila 😊
Nisam probala da ovaj hleb pečem regularno u rerni ali me jako zanima kakav bi ishod bio, tako da ako iko isproba pre mene, obavezno javljajte utiske! Za to vreme, ja toplo preporučujem pekaricu i nadam se da će se i vama dopasti kao i meni.
Umesto praška za pecivo sam stavila jednu (1) kašičicu sode bikarbone i dve (2) kašičice Psyllium-a. Za polovinu mere, pleh je dimenzija 22×12 cm, potrebno je da se naulji i pobrašni i peče se 50 min na 180 stepeni. Kada se stavi testo na pek papir nakon pečenja hleb se tako zalepi da papir ostaje njegov sastavni deo (- 🙂 ), zbog čega je potrebno da se pleh naulji. Hvala za recept, hleb je izuzetan.
Hvala Nataša! Super što si probala u rerni, sad znamo da može i bez pekarice 🙂 Moraću i ja da probam ovu varijantu pa da updatujem recept 😉
Pingback: Potaž od praziluka i kruške - Dren Za Tren